Švýcarsko: Hypotéky s fixní sazbou začínají zdražovat

Švýcarsko: Hypotéky s fixní sazbou začínají zdražovat

11.11.2013 - Podobně jako v České republice, tak i ve Švýcarsku pravděpodobně skončilo období rekordně levných hypoték. Zejména hypotéky s fixní úrokovou sazbou začaly v letošním červnu relativně rychle zdražovat. Navzdory tomu však podobně levné hypotéky jinde v Evropě nejspíš nenajdete.

Švýcarská centrální banka (SNB) se snaží udržet kurz švýcarského franku na uzdě a nadále pokračuje v expanzivní monetární politice, jejímž výsledkem jsou nízké úrokové sazby a přeneseně také rekordně levné hypotéky. Efekt ultra-expanzivní monetrání politiky se však postupem času začíná částečně vytrácet a spolu se zrychlujícím tempem růstu reálné ekonomiky rostou také středně a dlouhodobé úrokové sazby. A tento fakt se samozřejmě odráží také v cenách hypoték. Zejména hypotéky s fixní úrokovou sazbou začaly v letošním červnu relativně rychle zdražovat, nicméně i nadále zůstávají blízko svých minim a jejich výše stále nemá v Evropě srovnání.

Průměrná úroková sazba u hypoték s pětiletou fixací aktuálně podle serveru MoneyPark.ch činí 1,77 %, na přelomu května a června to bylo 1,55 %. Historických minim sazby ve Švýcarsku dosáhly v loňském prosinci, kdy index dosáhl hodnoty 1,38 %. Podobný vývoj ostatně vykazují také grafy švýcarské banky UBS. 

Diametrálně odlišná situace však panuje v oblasti hypoték s variabilní úrokovou sazbou, která zpravidla bývá navázána na mezibankovní sazbu LIBOR (London InterBank Offered Rate). Index variabilních sazeb prakticky od října 2011 setrvává na úrovni 1 %.

Fixní sazby v roce 2014 nejspíše porostou
Centrální banka i nadále plánuje pokračovat v monetární expanzi spočívající v zachování základní úrokové sazby na úrovních blízko nule a pokračujících měnových intervencích. Nicméně spolu s očekáváným oživením švýcarské, ale i globální ekonomiky v příštím roce a snížení zpětných odkupů dluhopisů ze strany amerického FEDu v březnu 2014, očekávají tamní experti v příštím roce výraznější nárůst fixních úrokových sazeb.

Podle predikce Credit Suisse by hypotéky s fixní úrokovou sazbou mohly v závislosti na typu úvěru zdražit v následujících 12 měsících o 0,25 – 0,70 procentního bodu. Co se týče hypoték s variabilní úrokovou sazbou, tak bankéři žádnou výraznější změnu neočekávají a jejich ceny by tak měly zůstat na stávajících úrovních.

Švýcarsku hrozí vznik realitní bubliny
Vedlejším efektem nízkých úrokových sazeb, který mimo jiné vyplývá také z nejistého vývoje v okolních evropských zemích, je vysoký zájem o švýcarský frank a švýcarské nemovitosti, obojí investoři využívají jako relativně bezpečného přístavu pro uložení volných peněžních prostředků. Nicméně nárůst poptávky po nemovitostech, zejména v turisticky oblíbených regionech, hrozí přerůst v realitní bublinu.

Švýcarská banka UBS již několik desetiletí sestavuje tzv. UBS Swiss Real Estate Bubble Index, který v letošním třetím čtvrtletí vzrosl z hodnoty 1,17 na 1,20. Nárůst sice nebyl tak razantní jako v předchozích kvartálech, nicméně i tak se index pohybuje v rizikovém pásmu a do jisté míry kopíruje vývoj indexu z druhé poloviny 80tých let, který následně vyústil v prasknutí realitní bubliny a prudký pokles cen, který se prakticky zastavil až v roce 2001. V tuto chvíli mezi regiony nejvíce ohrožené realitní bublinou patří Lausane a Curych, nicméně ve 3. čtvrtletí se nově mezi monitorované lokality dostal také region Locarno, Mutschellen, Winterthur a širší okolí Curychu (Zurich Oberland and Unterland).

Realitní bublina Švýcarsko
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy