Hypotéky lámou rekordy i na Slovensku

Hypotéky lámou rekordy i na Slovensku

12.8.2013 - Nízké úrokové sazby stimulují poptávku po hypotečních úvěrech. Také díky nízkým sazbám objem sjednaných úvěrů v červnu překonal dosavadní maxima. 

Slovenské banky během letošního června poskytnuly svým klientům hypotéky v celkovém objemu 425 milionů eur, což je o 6 % více než v předchozím měsíci, který byl doposud veden jako rekordní a téměř dvojnásobek celkové hodnoty hypoték sjednaných ve stejném období loňského roku. Přitom realitní trh na Slovensku stagnuje. Jak je to možné?

Na Slovensku podobně jako v České republice zveřejňované statistiky neodlišují nově poskytnuté hypotéky a úvěry, jejichž účelem bylo splacení dříve poskytnutých hypoték (tzv. refinancování) a podle tamních expertů je právě refinancování jednou z příčin nárůstu objemu sjednaných hypoték. Poptávku však kromě refinancování stimulují také relativně nízké úrokové sazby, které nyní banky klientům nabízejí.

Hypotéky jsou na Slovensku výrazně dražší
Průměrné úrokové sazby hypoték se nyní na Slovensku pohybují již několik měsíců na historických minimech a červen v tomto ohledu nebyl výjimkou. Průměrná úroková sazba v tomto měsíci klesla na 3,97 % a již třetí měsíc v řadě se drží pod 4procentní hranicí. V porovnání s Českou republikou jsou sazby na Slovensku stále relativně vysoké. U nás v červnu index nabídkových úrokových sazeb shodou okolností rovněž překonal historickou mez. Ta však ležela na 3 procentních bodech.

Podle očekávání vyšší sazby vykazují hypotéky s delší dobou fixace. U hypoték s fixem na 5-10 let průměrná úroková sazba činí podle aktuálních statistik centrální banky 5,79 %. U úvěrů s fixací od 1 – 5 let, které tvoří v tuto chvíli až 90 % všech sjednaných úvěrů, to přitom bylo 3,94 %.  Naopak nárůst zaznamenaly hypotéky s variabilní úrokovou sazbou a hypotéky s fixací kratší než jeden rok. Průměr tohoto typu úvěrů v červnu činil 3,79 %. Zastoupení variabilních sazeb na celkovém počtu sjednaných úvěrů se nyní pohybuje kolem 8 procent.

Vyšší sazby zčásti kompenzují nulové poplatky
Placení poplatků za vedení úvěrového účtu se na Slovensku stejně jako v Česku stalo terčem sporů mezi klienty a bankami. Na rozdíl od České republiky se však do řešení situace zapojili kromě soudů také politici. A slovenské ministerstvo financí ve sněmovně prosadilo novelu zákona o bankách, která od 10. června zakazuje komerčním bankám, ale i stavebním spořitelnám tento poplatek, který se zpravidla pohyboval v rozmezí 2 – 4 eura, účtovat.

Hypotéky Slovensko
zdroj: investujeme.sk
 

Libor Ostatek

odebírat zprávy