Švýcarsku hrozí díky nízkým hypotečním sazbám realitní bublina

Švýcarsku hrozí díky nízkým hypotečním sazbám realitní bublina

18.2.2013 - V regionu střední a východní Evropy máme v České republice po Rakousku druhé nejnižší úrokové sazby hypoték. Zemí, která se však vymyká jakémukoliv srovnání je Švýcarsko, kde je možné získat hypotéku s fixní úrokovou sazbou za méně než 2 procenta.

Úrokové sazby v České republice v závěru roku dosáhly historického minima. Hypotéky s variabilní úrokovou sazbou banky aktuálně nabízejí s úrokovou sazbou 2,52 procenta. Průměrná fixní úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti v lednu činila 3,17 %. Podle statistik, které nedávno zveřejnila společnost TPA Horwath, máme v tuto chvíli druhé nejnižší úrokové sazby v regionu střední a východní Evropy.

Levnější hypotéky nabízejí pouze banky v Rakousku. Nicméně ani Rakousko se zdaleka nemůže rovnat sousednímu Švýcarsku, kde sazby během roku 2012 klesly na historické minimum a hypotéku s fixní úrokovou sazbou bylo možné bez problému získat za méně než 2 procenta a variabilní sazby tamní banky dokonce nabízely za méně než 1 procento. V posledních měsících však Švýcarsko již vykazuje obrat trendu a úrokové sazby hypoték i zde začínají nepatrně růst, nicméně i nadále zůstávají nejnižší v Evropě.

Hypotéku s jednoletou fixací úrokové sazby v tuto chvíli nabízejí od 1,3 %, tříletou za 1,1 % a pětiletou za 1,3 %. Desetiletou fixaci, která ve Švýcarsku není zdaleka takovým unikátem jako v ČR, banky v současnosti nabízejí od 1,8 procenta. Pokud i to by se klientům zdálo moc a jsou ochotní akceptovat pohyblivou úrokovou sazbu a měnící se výši splátky, ještě nižší sazby nabízejí švýcarské banky u floatových hypoték. Jejich sazba je zde zpravidla navázána na 3měsíční LIBOR (London Interbank Offering Rate) a v současné chvíli tento typ hypotéky je reálně možné získat se sazbou kolem 1 procenta.

Historický vývoj úrokových sazeb ve Švýcarsku včetně vývoje nabídkových sazeb banky UBS ilustrují následující grafy.

Švýcarsko úrokové sazby

Stinnou stránkou rekordně nízkých úrokových sazeb je velice rychlý nárůst cen nemovitostí, ke kterému dochází v posledních letech zejména ve velkých městech a turistických oblastech. Ceny nemovitostí v těchto regionech v posledních deseti letech vzrostly o desítky procent, přičemž rekord drží Ženeva, kde ceny nemovitostí za zmíněné období vzrostly o více než 100 procent.

Vývoj cen nemovitostí v posledních letech začíná budit obavy a do jisté míry připomíná situaci z konce 80tých let, kdy na švýcarském nemovitostním trhu došlo nafouknutí cenové bubliny, která v roce 1988 splaskla. 

Švýcarsko bublina
 
Švýcarská centrální banka si tuto situaci uvědomuje a snaží se přehřátí trhu předcházet. Ve spolupráci se švýcarskou vládou na začátku února přikázala 30 největším bankám navýšení kapitálové rezervy pro krytí rizik vyplývajících z nesplácení hypoték. Celkově by se mělo jednat o sumu 3 miliard švýcarských franků a výsledkem má být zpomalení tempa poskytování hypoték a přeneseně bude nejspíš znamenat nárůst úrokových sazeb.

Libor Ostatek

odebírat zprávy