Statistikám dostupnosti bydlení nadále vévodí Ústecký kraj

Statistikám dostupnosti bydlení nadále vévodí Ústecký kraj

11.6.2013 - Příznivá situace pro pořízení vlastního bydlení trvá. Na celorepublikové úrovni sice index dostupnosti bydlení meziměsíčně nepatrně vzrostl v důsledku nárůstu cen bytů. Regionálně však většina krajů vykazuje další prolomení dosavadních minim a tím i další zlepšení dostupnosti bydlení.

Index dostupnosti bydlení


Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu domácnosti vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, během května vzrostl o 0,3 procentního bodu na 29,3 %. Příčinou nárůstu indexu a tím zhoršení dostupnosti bydlení je nárůst průměrných cen bytů, které podle statistik portálu realitymorava.cz v květnu meziměsíčně vzrostly o 200 000 Kč. Toto jsou ovšem statistiky za celou ČR. 
 
Na regionální úrovni je vývoj cen bytů a tím i dostupnosti bydlení spíše opačný. V 9 ze 14 krajů totiž přinesl květen ve spojení s poklesem sazeb a stagnací či poklesem cen nemovitostí další zlepšení dostupnosti bydlení. Největší posun registrujeme v kraji Jihočeském (m/m -1,1 p.b.)  a na Vysočině (m/m -1,3 p.b.). Naopak nárůst indexů jsme tentokrát zaznamenali v Praze (m/m +0,4 p.b.), Karlovarském (m/m +1,1 p.b.) a Královehradeckém kraji (m/m +0,6 p.b.).

Mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení i nadále patří Vysočina, Moravskoslezský kraj a především Ústecký kraj. Statisticky tamním domácnostem splátka hypotéky v tuto chvíli ukrajuje z rodinného rozpočtu pouhých 13 procent. Naopak v Praze, která se však výrazně vymyká celorepublikovým statistikám, je to v tuto chvíli 54,4 %.

Dostupnost bydlení

Index návratnosti bydlení

Meziměsíční nárůst vykazuje i celorepublikový index návratnosti bydlení, který vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. Podle těchto statistik došlo v květnu k „prodloužení“ návratnosti bydlení z 4,35 na 4,41 roku.

Stejně jako v případě indexu dostupnosti, tak i návratnost bydlení ve většině krajů v uplynulém měsíci vykazovala pozitivní trend a například na Vysočině došlo v květnu ke zkrácení návratnosti o 2,5 měsíce. Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení kromě zmíněné Vysočiny patří Moravskoslezský a především Ústecký kraj. Na opačném konci je potom Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha.

Návratnost bydlení

Švýcarsko jede opačným směrem 

Švýcarsko je spolu s Českou republikou jednou ze zemí s nejnižšími sazbami hypoték v Evropě, nicméně vývoj v dostupnosti bydlení je tam diametrálně odlišný. Náš index návratnosti bydlení je srovnatelný s níže uvedeným švýcarským indexem, jehož vývoj tamní banky monitorují již od roku 1985. Tento index se stal základním nástrojem pro predikování realitní bubliny. Švýcarsko se na konci devadesátých let dostalo do situace zlomu, realitní bublina praskla a následovala vleklá ekonomická krize. Index následně klesal až na minimum let 2001/2002, kdy dosáhl hodnoty 4,3 roků. Současná hodnota našeho indexu návratnosti bydlení je pro zajímavost 4,35 let.

Současnou situaci považují Švýcaři za nebezpečnou právě tím, že ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy domácností. V prvním čtvrtletí letošního roku činila hodnota indexu 6,1 roků (modrá linka, hodnoty na ose vlevo), zatímco přesně před rokem 5,8 let a dlouhodobý průměr je 5,2 let.

Dostupnost bydlení Švýcarsko

Luboš Svačina